Smotra crkvenih zborova na Trsatu PDF Ispis E-mail
01. lipnja 2015.

U subotu 30. svibnja u svetištu Majke Božje Trsatske održana je Deseta smotra crkvenih zborova Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda koja je bila je u znaku priprave za skoru proslavu 300. obljetnice krunidbe Gospe Trsatske.

Susret je započeo euharistijskim slavljem na vanjskom oltaru koje je uz petnaest svećenika predvodio mons. Josip Golubić, župnik zagrebačke župe sv. Petra. U propovijedi domaći gvardijan fra Antun Jesenović istakao je kako je Marija prva pjevala Gospodinu i poručio članovima crkvenih zborova da svojom pjesmom na poseban način iskazuju čast i svoju zahvalu Gospodinu.

Susret je nastavljen u crkvi gdje su nastupili zborovi iz 24 franjevačke župe. Počevši od domaćina zbora svetišta Majke Božje Trsatske, nastupili su zborovi iz: Rijeke, Čakovca, Virovitice, Bača, Krapine, Varaždina, Slavonskog Broda, Klanjca, Đurđenovca, Donje Motičine, Cernika, Vukovara, Đurmanca, Požege, Zagreba, Našica, Karlovca i Zemuna.

Kako je ove godine godišnjica smrti istaknutog franjevca i glazbenika o. Kamila Kolba većina je zborova izvela jednu od njegovih skladbi. HPD "Tomislav" je izveo kompoziciju o. Kamilo Kolba "Prejasna kraljice" uz pratnju na orguljama domaćeg orguljaša Josipa Strčića.

Gvardijan Jesenović predstavnicima zborova uručio je na kraju posebna priznanja. Susret je završen pobožnošću križnoga puta.

Po završetku misnog slavlja, ispred crkve, uslijedilo je druženje i ručak.

Bilo je to uspješno i ugodno gostovanje koje nam je omogućio naš gvardijan Josip Vukoja kojem smo jako zahvalni.