Hrvatski zadružni dom PDF Ispis E-mail
Autor Administrator
24. listopada 2012.

HPD "Tomislav" za koncerte i veće manifestacije koristi Hrvatski dom u Cerniku, a do otvorenja Slavin-doma 1998. godine za probe su korištene prostorije općinskog poglavarstva. Evo kako je tekla izgradnja Hrvatskog zadružnog doma 1938. godine:

A. Dretar, bivši načelnik Općine, želeći preseliti u Novu Gradišku, odlučio je prodati svoju kuću i vrt na vrlo zgodnu mjestu u središtu Cernika. Tražio je 70.000 dinara, a Tomislavci su imali samo 12.000. Zato je na spomenutom sastanku odbora predloženo da se utemelji Zadruga s ulozima zainteresiranih i na taj način prikupe potrebna sredstva. Otud i danas na cerničkom društvenom domu stoji natpis "Hrvatski zadružni dom".

Zadrugu je poduprla Općina i odobrila Kotarska oblast. Zadruga je nazvana "Zadružni dom" i prvi joj je predsjednik bio Ferdo Filipović, a tajnik i knjigovođa učitelj Dragutin Begović. Članovi i suradnici su bili Stjepan Cvizek, Jule Šimić, Josip Ferić, Franjo Tomlinović i A. Tusić.

Izgradnja Hrvatskog zadružnog doma u Cerniku 1938. godine Na zboru mještana zadrugari su predložili da se za udio u Zadruzi uplati 50 dinara, ali je kasnije prihvaćen prijedlog da se za jedan dan rada priznaje kao uplata od 25 dinara, a s podvozom zaprežnim kolima 50 dinara. Tako je veći broj ljudi bez gotova novca mogao imati svoj udjel u Zadruzi.

Izgradnja Hrvatskog zadružnog doma u Cerniku 1938. godine

Dretarova je kuća plaćena, uređen prostor i posla su se prihvatili zidari: Linarta Trobić, Dragan Živković, Mato Kapetanić, Tomo Kurjaković, Bastijan Slamić, Josip Petrić, Marko Jelinić, Jule Kurjaković i Andrija Jelinić.

Nakon što je o. Eugen blagoslovio temelje, na poslu se svakog dana našlo mnoštvo mještana kao pripomoćne snage zidarima.

Kad je trebalo nabaviti građu, uputila se delegacija u Državnu šumariju u Novoj Gradiški gdje je od ing. Jozića dobila dopuštenje da se u šumi pored Save posijeku "bolesni hrastovi" i odmah isti dan odvezu iz šume.

Izgradnja Hrvatskog zadružnog doma u Cerniku 1938. godine

30 zaprežnih kola, ljudi s pilama i sjekirama zgotovili su posao, okitili zaprege zelenilom, ručnicima i trobojkama te pjevajući hrvatske pjesme prošlo kroz Novu Gradišku k Cerniku. Posao je napredovao, čak su školska djeca sudjelovala u dodavanju crijepa. Stolari i tesari S. Cvizek, S. Vuk, N. Tomlinović, I. Jerand, I. Janković, I. Živković, J. Andrašević marljivo su obavljali svoj dio posla.

Glavna je dvorana veličine 32x11 metara s pozornicom, ispod koje je izgrađena soba za glumce i rekvizite.

Izgradnja Hrvatskog zadružnog doma u Cerniku 1938. godine

Dvorana je spojena s bivšim stanom u kući Dretarovih, gdje je uređen prostor za pjevačke pokuse, Hrvatsku čitaonicu, DVD i druga društva. U nestašici novca pribjeglo se koncertima i zabavama čiji je prihod bio namijenjen dovršenju društvenog doma.

U tu je svrhu 22. svibnja 1938. g. održan koncert u Cerniku, a 31. srpnja vrtna zabava Vatrogasnog društva u dvorištu Općine. Dramska družina HPD-a "Tomislav" tom je prigodom odigrala igrokaz "Za volju djeteta" M. Singera, koji je oduševio gledateljstvo. Glumili su E. Đurić, J. Terzić i Đ. Petričević. Nazočni su bili vatrogasci iz Nove Gradiške i Starog Petrovog Sela te više Novogradiščana. Nakon predstave bio je ples uz tamburice.