1970. g. protječe u znaku 65. obljetnice HPD-a "Tomislav" i aktivnosti oko nastupa na Republičkom susretu pjevačkih društava u Petrinji. Uvježban je osobito kvalitetan program za veliki pjevački zbor. Tu su se našle skladbe "Pjesma orača" Z. Grgoševića, "Zdenec" R. Matza i "Mi ćemo mladi" E. Cossetta. Na smotri u Petrinji, koja je okupila 1200 pjevača, Cerničani su pobrali sve epitete i poslužili kao primjer većim gradskim društvima, premda dolaze iz male slavonske sredine.
1973. godina je vrijeme dovršetka izgradnje i otvorenja nove školske zgrade u Cerniku. "Tomislav" se sprema za javni nastup na toj svečanosti. Samostalni koncert održan je 29. studenog, a prihod od prodanih ulaznica Društvo je namijenilo opremanju jedne učionice u školi. Treba spomenuti da je 1973. godina donijela još čvršće povezivanje "Tomislava" i KUD-a "Tamburica" iz Starog Petrovog Sela s kojim je imao niz uspješnih koncerata.
Povodom 85. obljetnice HPD-a "Vatroslav Lisinski" i 120. obljetnice smrti Vatroslava Lisinskog 16. lipnja 1974. u Našicama je održana smotra pjevačkih zborova Slavonije na kojoj sudjeluje i "Tomislav". Na inicijativu pjevačkih društava pokrenuta je ideja o osnivanju Saveza pjevačkih kulturno-umjetničkih društava Slavonije i Baranje. Utemeljen je inicijativni odbor koji je na prvom sastanku 15. rujna 1974. godine u Cerniku raspravljao o djelatnosti pjevačkih zborova i kulturno-umjetničkih društava na području Slavonije i Baranje. 20. listopada održana je osnivačka skupština na kojoj je prihvaćeno i ime saveza - Savez pjevačkih zborova i kulturno umjetničkih društava "Franjo Kuhač". Za predsjednika skupštine Saveza izabran je prof. Frano Dragun iz Osijeka, a predsjednik Izvršnog odbora bio je Leon Majer iz Našica.
Prve četiri godine sjedište Saveza bit će u Našicama. Savez je dobio zadaću organiziranja smotri i praćenja rezultata rada pjevačkih društava. Ukupno je održano 19 smotri: u Našicama 1974. i 1979., u Cerniku 1975. i 1985., u Osijeku 1976., 1984. i 1986., u Požegi 1977., 1982. i 1993. u Slavonskom Brodu 1978., 1987., 1994., u Virovitici 1980., Vukovaru 1981., Donjem Miholjcu 1983., Đakovu 1988. i 1989. te u Županji 1990. godine.
U travnju 1974. HPD "Tomislav" je organiziralo svečani koncert "Slavonska večer" povodom 50. obljetnice rođenja i 30. obljetnice plodnog glazbenog rada hrvatskog melografa, skladatelja i dirigenta Julija Njikoša.
1975. protekla je u znaku 70. obljetnice HPD-a "Tomislav", a obilježena je koncertom na kojem su izvedena djela Arcadelta, Lisinskog, Zajca, Odaka, Dugana, Grgoševića, Gotovca, Tajčevića, Žganca, Matza, Krnica, Vrhovskog, Devčića, Gobeca, Cossetta, Rakijaša, Jankovića, Njikoša i Sokića. Posebno se izdvaja skladba Rudolfa Matza "U svatovima" utemeljena na narodnoj poeziji iz Slavonije, izvedena kao praizvedba.
Kruna proslave bila je II. smotra pjevačkih zborova Slavonije i Baranje u Cerniku i Novoj Gradiški. Program je prijavilo 11 pjevačkih zborova i dva tamburaška orkestra u revijalnom programu. U Cerniku nije bilo dvorane u kojoj bi se mogla održati takva smotra pa je odlučeno da se ona održi u novogradiškoj kinodvorani. Prijavljeno je bilo 740, a nastupilo 697 pjevača i tamburaša. Nastupili su: KUD "Daruvar", KUD "Matija Gubec" Donji Miholjac, HKUD "Vatroslav Lisinski" Našice, HPD "Lipa" Osijek, GPD "Pakrac", RKUD "Đuro Salaj" Slavonski Brod, RKUD "Vijenac" Požega, HPD "Katančić" Valpovo, OKUD "Lisinski" Vinkovci, HPD "Rodoljub" Virovitica, HPD "Tomislav" Cernik, HPD "Tamburica" Staro Petrovo Selo i TO RKUD "Đuro Salaj" Slavonski Brod.
Prigodom 70. obljetnice Društvo je tiskalo Spomenicu 1905.- 1975. Uredili su je Tito Bilopavlović, Vinko Sokić, Tomislav Đurić, Miljenko Rosić i Nikola Vuk. Tehnički urednik bio je Tomislav Petranović Rvat.
HPD "Tomislav" bilo je sudionikom Smotre pjevačkih zborova Slavonije i Baranje 28. svibnja 1978. godine u Slavonskom Brodu. U zapisniku stručnog žirija (prof. dr. Lovro Županović, prof. Vladimir Kranjčević i prof. Otto Neuman) čitamo da su jednoglasnom odlukom na Republički festival u Zadru upućeni pjevački zborovi RKUD "Đuro Salaj" iz Slavonskog Broda i HPD "Tomislav" iz Cernika i to zbog kvalitete pjevanja i koncepcije programa.
U 1979. godini bilo je sedamnaest nastupa Društva računajući i jedan samostalni nastup tamburaškog orkestra. Održani su koncerti u Novoj Gradiški, Slobodnici, Cerniku, Požegi, Pakracu, Starom Petrovom Selu i Staroj Gradiški. Te su godine kupljene nove tambure i suknje i bluze za pjevačice. Društvo je donijelo svoj Pravilnik o dodjeli priznanja aktivnim članovima. |